top of page
Рухливі ігри для дітей молодшого дошкільного віку.
Кіт і миші.

Мета гри: Розвивати у дітей вміння виконувати рух по сигналу. Вправлятися з бігу за різними напрямками.

Опис: Діти – «миші» сидять у нірках (на стільцях уздовж стіни). В одному з кутів майданчика сидить «кішка» - вихователь. Кішка засинає, і миші розбігаються по залу. Киця прокидається, нявкає, починає ловити мишей, які біжать в норки і займають свої місця. Коли всі миші повернутися до нірок, кішка ще раз проходить по залу, потім повертається на своє місце і засинає.

Правила:

1. Вихователь стежить за тим, щоб всі діти вибігали з нірок.

2. Вихователь може використовувати в грі – кішку – іграшку.

Варіанти: Мишки перестрибують через струмочок, долають перешкоди, йдуть по містку.

Художнє слово: Котик мишок не знайшов і поспати геть пішов,

Щойно котик засинає, мишенятко вибігає!

Пташки та кіт 

Мета гри: Розвивати у дітей рішучість, вправлятися з бігу з вивертаннями.

Опис: На землі креслиться коло (діаметр – 7 м.) або кладеться шнур, кінці якого зв'язані. Вихователь обирає одного гравця, який стає в центрі кола. Це – кішка. Інші діти – пташки, які знаходяться поза колом. Кішка спить. Пташки влітають за зернятками в коло. Киця прокидається, бачить пташок і ловить їх. Всі пташки поспішають вилетіти з кола, той, кого торкнулася кішка в той час, коли він перебував у колі, вважається спійманим, йде на середину кола. Коли кішка спіймає 2-3 пташок, вихователь обирає нову кішку. Спіймані раніше пташки приєднуються до граючих.

Правила:

1. Кішка ловить пташок тільки в колі.

2. Кішка може тільки торкатись пташок, але не хапати їх.

Варіанти: Пташки залітають на гімнастичну стінку; додається ще одна кішка.

Курка та курчата

Мета гри: Розвивати у дітей вміння виконувати рухи за сигналом, вправлятися з бігу в різних напрямках і в підповзанні.

Опис: Діти зображують курчат, а вихователь – курку. На одній стороні майданчика обгороджене місце – будинок, де знаходяться курчата з куркою (натягується мотузка між стійками на висоті 50 см від підлоги). Збоку, осторонь, поміщається «великий птах». Квочка підповзає під мотузку і відправляється на пошуки корму. Вона кличе курчат – «ко-ко-ко». За сигналом усі курчата підповзають під мотузку, біжать до квочки та разом з нею гуляють на майданчику. Вихователь каже – «великий птах», всі курчата біжать додому.

Правила:

1. За покликом курки всі курчата вибігають з хати, підповзаючи під мотузку.

2. За сигналом «великий птах» курчата мають повертатися додому

Варіанти: Курчата вилазять на сідало – лавку, натягаються 2 шнура на відстані один від одного, роль квочки доручається самим дітям.

 Спіймай комара 

Мета гри: Розвивати у дітей вміння узгоджувати рухи за зоровим сигналом, вправлятися у стрибках (підстрибуванні на місці).

Опис: Гравці стають по колу на відстані витягнутих рук, обличчям до центру. Вихователь знаходиться в центрі кола. Він тримає в руках паличку довжиною – 1 - 1,2 метра з прив'язаним на шнурі картонним комаром. Довжина шнура – 50 см. Вихователь обводить палицею, «кружляє комаром», трохи вище голів граючих. Коли комар летить над головою, дитина підстрибує, намагаючись його спіймати. Той, хто схопить комара, каже «Я спіймав!». Потім вихователь знову обводить палицею по колу.

Правила:

1. Ловити комара можна тільки обома руками і, підстрибуючи на двох ногах.

2. Ловити комара потрібно не сходячи з місця.

Варіанти: Можна бігти попереду, тримаючи в руках палицю з комаром, діти біжать його наздоганяти.

Принеси м’яча ​

Мета гри: Розвивати у дітей вміння виконувати рух за сигналом (за словом вихователя), спостережливість, кмітливість (обрати того м'яча, який зручніше взяти). Вправлятися у бігу у певному напрямку.

Опис: Діти сидять на стільцях вздовж стіни. На відстані 3-4 кроків від дітей проводиться риска, за якою за призначенням вихователя стають 5-6 дітей спиною до глядачів. Поруч з ними стоїть вихователь. В руках у нього скринька з невеликими м'ячами, за кількістю тих дітей, що стоять. «Один, два, три – біжи!» - каже вихователь і викидає вперед всі м'ячі зі скриньки. Ті діти, що стояли біжать за м'ячами, кожен наздоганяє якийсь з м'ячів, біжить з ним до вихователя та кладе його в скриньку. Потім діти сідають на свої місця, а за межею стає інша група. Гра закінчується, коли всі діти пробіжать за м'ячем.

Правила:

1. Бігти за м'ячем можна тільки після слова «біжи».

2. Піднімати і класти в скриньку потрібно лише один м'яч.

Варіанти: Хто швидше принесе м'яч, подолання перешкоди через набивну колоду.

 

 Миші в коморі

Мета гри: Розвивати у дітей вміння виконувати рухи за сигналом. Вправлятись в підповзанні, бігу.

Опис: Діти – миші сидять в нірках, на лавочках. На протилежному боці майданчика натягнута мотузка на висоті 50 см. Це комора. Збоку від граючих сидить кішка – вихователь. Кішка засинає, миші тікають в комору. Проникаючи в неї вони нагинаются, щоб не зачепити мотузку. Там вони сідають і ніби гризуть сухарі або інші продукти. Киця прокидається, нявкає та біжить за мишами. Миші тікають в норки. Повернувшись на місце, кішка засинає і гра поновлюється.

Правила:

1. Миші можуть бігти в комору тільки тоді, коли кішка засне.

2. Повертатися до нірок миші можуть лише після того, як кішка прокинеться і занявкає.

Варіанти: Вводиться друга кішка.

 

Горобчики та автомобіль 

Мета гри: Розвивати у дітей вміння виконувати рухи за сигналом. Вправлятись з бігу в різних напрямках та стрибках.

Опис: Межі майданчика позначити "прапорцями". На одному кінці майданчика на лавках горобчики. На іншому кінці позначається місце для автомобіля – гараж. Автомобіль – вихователь. «Горобчики вилітають з гнізда!» - говорить вихователь, і діти починають бігати в різних напрямках, піднявши руки в боки. З'являється автомобіль. Горобчики лякаються і відлітають у гнізда. Автомобіль повертається в гараж.

Правила:

1. Не можна тікати за межі майданчика

2. Вилітати з гнізда тільки за сигналом вихователя.

3. Повертатися в гнізда тільки при появі автомобіля.

Варіанти: Дітям, які зображують в грі автомобіль дати в руки кермо або прапорці. Горобчики можуть поміщатися в гніздах - кружальцях, накреслених на землі. Горобчики можуть стояти на лавках та зістрибувати з них.

 

Мій дзвінкий, веселий м’яч 

Мета гри: Розвивати у дітей вміння ритмічно стрибати, згідно з текстом вірша, виконувати рухи за сигналом. Вправлятися з бігу, в підпригуванні на 2 ногах.

Опис: Діти сидять на стільцях, поставлених в різних місцях кімнати. Вихователь знаходиться в центрі. Бере великий м'яч та починає відбивати його рукою об землю, кажучи: «Мій дзвінкий, веселий м'яч...». Вихователь підкликає до себе дітей і пропонує їм пострибати мов м'ячики. Діти стрибають в тому ж темпі. Вихователь кладе м'яч і повторює вірш, роблячи рух рукою, ніби відбиває м'яч, а діти стрибають. Закінчивши вірш, вихователь говорить: «Дожену!». Діти тікають.

Правила:

1. Тікати можна тільки після слів: «Дожену!»

Варіанти: Вихователь імітує відбивання м'яча, вказуючи на дітей (вони м'ячики, потім вони котяться, біжать у різних напрямках). Можна поставити поруч із собою кілька дітей, які будуть разом з ним відбивати свої м'ячі, а потім ловити втікачів. 

Рухливі ігри для дітей середнього дошкільного віку.

Лисиця в курнику (середня група)

Мета: Розвивати у дітей спритність та вміння виконувати рух за сигналом, вправлятися з бігу з вивертання, у лазінні, стрибках.

Опис: На одному боці майданчика відкреслюється курник. В курнику на сідалі (на лавках) розташовуються кури, діти стоять на лавках. З іншого боку майданчика знаходиться нора лисиці. Все інше місце – двір. Один з гравців призначається лисицею, інші кури – вони ходять і бігають по двору, клюють зерна, ляскають крилами. За сигналом «Лисиця» кури тікають в курник та підіймаються на сідало, а лисиця намагається потягти курку, яка не встигла піднятися на сідало. Відводить спійману курку до себе в нору. Кури зістрибують з сідала і гра поновлюється.

Правила:

Лисиця може ловити курей, а кури можуть підійматися на сідало тільки за сигналом вихователя «Лисиця!».

Варіанти: Збільшити число лисиць. Курям вилізти на гімнастичну стінку.

 

Зайці та вовк (середня група)

Мета: Розвивати у дітей вміння виконувати рухи за сигналом, вправлятися з бігу, в стрибках на обох ногах, у присіданні.

Опис: Одного з гравців призначають вовком, інші зображують зайців. З одного боку майданчика зайці позначають собі місця шишками, камінчиками, з яких викладають кола або квадрати. Спочатку гри зайці стоять на своїх місцях. Вовк знаходиться з протилежного боку майданчика – в яру. Вихователь каже: «Зайчики скачуть, скок – скок – скок, на зелений лужок. Щипають травичку, слухають, чи не йде вовк». Зайці вистрибують зі своїх місць та розбігаються по майданчику. Стрибають на 2 ногах, сідають, щипають траву та оглядаються в пошуках вовка. Вихователь вимовляє слово «Вовк» , вовк виходить з яру та біжить за зайцями, намагаючись зловити, торкнутися. Зайці тікають кожен на своє місце, де вовк їх вже не може наздогнати. Спійманих зайців вовк відводить до себе у яр. Після того, як вовк зловить 2-3 зайцев, обирається інший вовк.

Правила:

Зайці вибігають після слів – «зайці скачуть».

Повертатися на місця можна лише після слова «Вовк!».

Варіанти: Можна ловити тих зайців, яким подала лапу зайчиха - мати. На шляху поставити куби – пеньочки, зайці оббігають їх. Обрати 2 вовків. Вовку перестрибнути через перешкоду – струмок.

 

У ведмедя у бору (середня група)

Мета: Розвивати в дітей витримку, вміння виконувати рухи за сигналом, навички колективного руху. Вправлятися з бігу за певним напрямком, з вивертаням, розвивати мовлення.

Опис: З одного боку майданчика проводиться межа – це узлісся. За межею, на відстані 2-3 кроків окреслюється місце для ведмедя. На протилежній стороні будинок дітей. Вихователь призначає ведмедя, інші діти – у себе вдома. Вихователь каже: «Йдіть гуляти!». Діти направляються до узлісся, збираючи ягоди, гриби, імітуючи рух та хором промовляють: «У ведмедя у бору, гриби, ягоди беру. А ведмідь сидить та на нас гарчить». Ведмідь в цей час сидить на своєму місці. Коли гравці вимовляють «Гарчить!» ведмідь встає, діти біжать додому. Ведмідь намагається їх зловити – торкнутися. Спійманого ведмідь відводить до себе. Після 2-3 спійманих обирається новий ведмідь.

Правила:

Ведмідь має право вставати та ловити, а гравці – тікати додому тільки після слова «гарчить!».

Ведмідь не може ловити дітей за лінією будинку.

Варіанти: Ввести 2 ведмедів. Поставити на шляху перешкоди.

 

Рухлива гра Пташки та кіт (середня група)

Мета: Розвивати у дітей рішучість, вправлятися з бігу з вивертанням.

Опис: На землі креслиться коло або кладеться шнур зі зв'язаними кінцями. Вихователь обирає ловця який стає в центрі кола. Це кішка. Решта – пташки, які знаходяться поза колом. Кішка спить, пташки влітають за зернятками в коло. Киця прокидається, бачить пташок і ловить їх. Всі пташки вилітають з кола. Той, кого торкнулася кішка, вважається спійманим і йде на середину кола. Коли зловлять 2-3 пташок – обирається нова кішка.

Правила:

Кішка ловить пташок тільки в колі.

Кішка може торкатися пташок, але не хапати їх.

Варіанти: Якщо кішка довго не може нікого зловити, додати ще одну кішку.

 

Через струмочок (середня група)

Мета: Розвивати у дітей спритність, вправлятися у стрибках на обох ногах, в рівновазі.

Опис: Всі гравці сидять на стільцях, у 6 кроках від них кладуться 2 шнура, відстань між якими 2 метри – це струмочок. Діти мають по камінчиках – дощечках перебратися до іншого берегу не замочивши ніг. Дощечки покладені з таким розрахунком, щоб діти могли стрибнути обома ногами з одного камінчика на інший. За словом «Пішли!» 5 дітей перебираються через струмочок. Той, хто вступив ногою в струмок, відходить вбік – «сушитися». Всі діти мають перейти через струмок.

Правила:

Переможеним вважається той, хто вступив ногою в струмочок.

Перебиратися можна тільки по сигналу.

Варіанти: Збільшити відстань між шнурами, обходити предмети, перебираючись на інший берег. Стрибати на одній нозі.

Рухлива гра Кішка та мишка (середня група)

Мета: Розвивати у дітей вміння швидко діяти за сигналом, ходити, зберігаючи форму кола. Вправлятися з бігу з ловом.

Опис: Усі гравці, крім двох, стають в коло на відстані витягнутих рук та беруться за руки. В одному місці коло не замикається. Цей прохід називається воротами. Двоє граючих, знаходяться поза колом, вони зображують мишку та кішку. Мишка бігає поза колом та в колі, кішка – за нею, намагаючись зловити її. Мишка може вбігати в коло через ворота і підлазити під руки тих, хто стоїть у колі. Кішка – тільки через ворота. Діти ходять по колу і говорять: «Ходить Васька сіренький, хвіст пухнастий – біленький. Сяде, вмивається, лапкою витирається. Пісеньки співає, дім нечутно оббігає, причаїться, споглядає, на сірих мишок чекає.». Після цих слів кішка починає ловити мишку.

Правила:

Ті, хто стоїть у колі мають не пропускати кішку під зчеплені руки.

Кішка може ловити мишку за колом і в колі.

Кішка може ловити, а мишка тікати після слова «чекає».

Варіанти: Влаштувати додаткові ворота, ввести 2 мишок, збільшити кількість кішок.

 

Конячки (середня група)

Мета: Розвивати у дітей вміння діяти за сигналом, погоджувати рухи один з одним, вправлятися з бігу, ходьби.

Опис: Діти діляться на 2 рівні групи. Одна група зображує конюхів, інша – коней. З одного боку відкреслюється стайня. З іншого – приміщення для конюхів, між ними луки. Вихователь говорить: «Конюхи, мерщій вставайте, коней запрягайте!». Конюхи з віжками в руках, біжать до стайні та запрягають коней. Коли всі коні запряжені, вони шикуються один за одним та за вказівкою вихователя йдуть кроком або біжать. Після слів вихователя «Приїхали!» конюхи зупиняють коней. Вихователь каже: «Ідіть відпочивати!». Конюхи розпрягають коней та відпускають їх пастися на луки. Самі повертаються на свої місця відпочити. Коні спокійно ходять по майданчику, пасуться, щипають траву. За сигналом вихователя «Конюхи, запрягайте коней!» конюх ловить свого коня, який тікає від нього. Коли всі коні спіймані та запряжені, всі шикуються один за одним. Після 2-3 повторень вихователь каже: «Відведіть коней до стайні!». Конюхи відводять коней до стайні, їх розпрягають та віддають віжки вихователю.

Правила:

Гравці змінюють рух за сигналом вихователя. За сигналом «Ідіть відпочивати» - конюхи повертаються на місця.

Варіанти: Включити ходьбу по містку – дошці, покладеної горизонтально або похило, запропонувати різну мету поїздок.

Рухливі ігри для дітей старшого дошкільного віку.

Хитра лисиця (для дітей старшої групи)

Завдання: Розвивати у дітей витримку, спостережливість. Вправлятися зі швидкого бігу з вивертаннями, у шикуванні в коло, в лові.

Опис: Гравці стоять вздовж кола на відстані одного кроку один від одного. Поза колом відкреслюється будинок лисиці. Вихователь пропонує гравцям закрити очі, обходить коло за спинами дітей і каже «Я йду шукати в лісі хитру і руду лисицю!», доторкається до одного з гравців, який стає хитрою лисицею. Потім вихователь пропонує гравцям відкрити очі і уважно подивитися, хто з них хитра лисиця, чи не видасть вона себе чимось. Грають 3 рази запитуючи хором, спочатку тихо, а затім все голосніше «Хитра лисиця, де ти?». При цьому всі дивляться один на одного. Хитра лисиця швидко виходить на середину кола, піднімає руку вгору, каже «Я тут». Всі гравці розбігаються по майданчику, а лисиця їх ловить. Спійманого лисиця відводить додому до нори.

Правила: Лисиця починає ловити дітей тільки після того, як гравці тричі хором запитають і лисиця скаже «Я тут!»

Якщо лисиця видала себе раніше, вихователь призначає нову лисицю.

Гравець, який вибіг за кордон майданчики, вважається спійманим.

Варіанти: Обираються 2 лисиці.

 

Рухлива гра Мишоловка (старша група)

Завдання: Розвивати у дітей витримку, вміння узгоджувати рухи зі словами, спритність. Вправлятися з бігу, присідання, шикуванні в коло, ходьбі по колу. Сприяти розвитку мовлення.

Опис: Гравці діляться на 2 нерівні групи. Менша, утворює коло – мишоловку. Решта – миші, вони знаходяться поза колом. Гравці, які зображують мишоловку беруться за руки і починають ходити вздовж кола, примовляючи «Ох як миші остогидли, все поїли, всім набридли. Стережіться же сіреньки, доберемося до вас, ось поставим мишоловку – переловимо всіх враз». Діти зупиняються і піднімають зчеплені руки вгору, утворюючи ворота. Миші вбігають в мишоловку і вибігають з неї, за командою вихователя «Хлоп» діти, які стоять вздовж кола, опускають руки і присідають – мишоловка зачинилися. Гравці, які не встигли вибігти з кола, вважаються спійманими. Заскочені миші переходять в коло і збільшують розмір мишоловки. Коли більша частина мишей спіймана, діти міняються ролями.

Правила: Опускати зчеплені руки за командою «хлоп». Після того, як мишоловка зачинилися, не можна підлазити під руки

Варіанти: Якщо в групі багато дітей, то можна організувати дві мишоловки і діти будуть бігати у двох.

 

Передай – встань (для дітей старшої групи)

Завдання: Виховувати у дітей почуття товариства, розвивати спритність, увагу. Зміцнюються м'язи плечей і спини.

Опис: Гравці шикуються в дві колони, на відстані двох кроків одна від одної. У кожній колоні гравці стоять один від одного на відстані витягнутих рук. Перед колонами проводиться риска. На неї кладуть два м'ячі. За сигналом «сісти» всі сідають, схрестивши ноги. За сигналом «передай» перші в колонах беруть м'ячі і передають їх через голову тому, хто сидить позаду, потім вони встають і повертаються обличчям до колони. Той, хто отримав м'яч передає його назад через голову, потім встає і теж повертається обличчям до колони і т. д. Виграє колона, яка правильно передала і не випустила м'яча.

Правила: Передавати м'яч тільки через голову і сидячи. Вставати тільки після передачі м'яча тому, хто сидить позаду. Хто не зумів прийняти м'яч, біжить за ним, сідає і продовжує гру.

Варіанти: Передавати м'яч вправо або вліво, повертаючи корпус.

 

Рухлива гра Знайди м'яч (старша група)

Завдання: Розвивати у дітей спостережливість, спритність.

Опис: Усі гравці стають в коло впритул, обличчям до центру. Один гравець стає в центр, це ведучій. Гравці тримають руки за спиною. Одному дають в руки м'яч. Діти починають передавати м'яч один одному за спиною. Ведучий намагається вгадати, у кого м'яч. Він може попрохати кожного з гравців показати свої руки, сказавши «руки». Гравець простягає обидві руки вперед, долонями догори. Той, у кого опинився м'яч або хто випустив його, стає в центр, а ведучий на його місце.

Правила: М'яч передають в будь-якому напрямку. М'яч передають тільки сусідові. Не можна передавати м'яч після вимоги ведучого показати руки.

Варіанти: Ввести в гру два м'ячі. Збільшити число ведучих. Тому у кого опинився м'яч дати завдання: пострибати, потанцювати тощо.

 

Два мороза (для дітей старшої групи)

Завдання: Розвивати у дітей гальмування, вміння діяти за сигналом (за словом). Вправлятися з бігу з вивертаннями, в лові. Сприяти розвитку мовлення.

Опис: На протилежних сторонах майданчика позначаються лініями два будинки. Гравці розташовуються з одного боку майданчика. Вихователь виділяє двох ведучих, які стають посеред майданчика між будинками, обличчям до дітей. Це Мороз Червоний Ніс і Мороз Синій Ніс. За сигналом вихователя «Починайте», обидва Морози кажуть: «Ми два брата молоді, посохи в нас золоті. Я - Мороз Червоний Ніс. Я - Мороз Синій Ніс. Хто із вас наважиться, побігати-розважиться?» Всі гравці відповідають: «Не боїмося ми загроз і не страшний нам мороз» і перебігають до будинку на протилежному боці майданчика, а Морози намагаються їх заморозити, тобто торкнутися рукою. Заморожені зупиняються там, де їх захопив мороз і так стоять до закінчення перебіжки всіх інших. Заморожених підраховують, після чого вони приєднуються до граючих.

Правила: Гравці можуть вибігати з будинку тільки після слова «мороз». Хто вибіжить раніше і хто залишиться в будинку, вважаються замороженими. Той, кого торкнувся Мороз, негайно зупиняється. Тікати можна тільки вперед, але не назад і не за межі майданчика.

Варіанти: За однією рисою перебувають діти Синього Мороза, за іншою діти Червоного. На сигнал «сині», біжать сині, а Червоний Мороз їх ловить і навпаки. Хто більше зловить.

 

Рухлива гра Карусель (старша група)

Завдання: Розвивати у дітей ритмічність рухів і вміння узгоджувати їх зі словами. Вправлятися з бігу, з ходьби по колу і з шикування в коло.

Опис: Гравці утворюють коло. Вихователь дає дітям мотузку, кінці якої зв'язані. Діти, взявшись правою рукою за мотузку, повертаються ліворуч і промовляють вірша: «Ой веселі, ой веселі, закрутились каруселі. Кружляємо, кружляємо, біжим, біжим, звертаємо». Згідно тексту вірша діти йдуть вздовж кола, спочатку повільно, потім швидше, потім біжать. Під час бігу вихователь промовляє: «кру-жля-є-мо». Діти біжать двічі вздовж кола, вихователь змінює напрямок руху, кажучи: «Поворот». Гравці повертаються, швидко перехоплюючи шнур лівою рукою і біжать в інший бік. Потім вихователь продовжує разом з дітьми: «Тихо, тихо, не швидіть, карусель ви зупиніть. Раз, два, раз, два, ось і закінчилась гра!». Руху каруселі стає повільнішим. Після слів «ось і закінчилась гра» діти опускають мотузку на землю і розходяться.

Правила: Займати місця на каруселі можна тільки за командою. Робити рухи треба згідно тексту, дотримуючись ритму.

Варіанти: Кожен має зайняти своє місце. Шнур покласти на підлогу, бігаючи вздовж кола за ним.

Персональний сайт вихователя Євстратьєвої Оксани Миколаївни
Сайт создан на Wix.com
bottom of page